Nine months/Áldatlan állapot
👨🏻🍼Apává válni
🎥Az amerikai játékfilmet 1995-ben készítették, Chris Columbus rendezésével. Az alkotás fókuszában az áll, hogy hogyan lehet apává válni és elköteleződni a családalapítás mellett egy nem tervezett gyermek esetében.
🚼A film kiindulási pontja, hogy egy harmincas éveiben járó párnak gyermeke fogan, amire a pár tagjai eltérően reagálnak. Míg a férfi, Samuel kétségbeesik, párja, Rebecca erős vágyat érez a családalapítás iránt. A történet arról szól, hogy hogyan kerül krízisállapotba a pár, és a szereplők hogyan birkóznak meg ezzel a konfliktussal. Ebben kap hangsúlyt Samuel személyiségfejlődése a várandósság 9 hónapja alatt.
🤷🏻♂️🤰🏻Az apává válás folyamata során a filmben May (1980) várandós apai élménystrukturálási módjaira ismerhetünk rá. Ez a modell azt írja le, hogy a leendő édesapa hogyan élheti meg a várandósság időszakát, és milyen módon viszonyulhat a gyermekkel kapcsolatos teendőkhöz. A történet elején Samuel a „megfigyelő” stílust képviseli, amire jellemző, hogy a leendő apa elkülönül a várandóssággal kapcsolatos teendőktől. A film végére azonban Samuel stílusa megváltozik: érzelmileg bevonódik a várandósságba („kifejező stílus”) és felelősséget vállal leendő családjáért („közreműködő stílus”).
✅A történet nagy erősségének látom, hogy a férfi főszereplő megélését domborítja ki. Sok esetben találkozhatunk azzal, hogy a várandósság főszereplőjének az anyát és a magzatot tekintik, s az édesapa élményvilága háttérbe szorulhat (Andrek, 2015).
🍿A filmet leginkább gyermekvállalás előtt álló fiatal felnőtteknek ajánlanám, mert a műben megjelennek azok az érzések, gondolatok, dilemmák, amik őket is foglalkoztathatják.
#pszichologia#várandósság#apává_válás
Felhasznált irodalom:
Andrek A. (2015). Az apává válás pszichológiája. In. Pápay N., & Rigó A. (szerk.) Reproduktív egészségpszichológia. pp. 331-353. ELTE Eötvös Kiadó
May, K. A. (1980). A typology of detachment/involvement styles adopted during pregnancy by first-time expectant fathers. Western Journal of Nursing Research, 2(2), 445-453. https://doi.org/10.1177/019394598000200201